G. Kock  ©  8.2011–2019.  Yhteystiedot sekä  

OSAKEKIRJAYHTIÖT TOIMIALOITTAIN 1.
1. Alkutuotanto ja jalostus.   (Linkki listaan 2: Palvelut).

Liite keräilyosakekirjojen katalogiin. Linkit siihen: yhtiöt A–GH–KL–NO–R  S  T–Ö.

Käytetty toimialajako on se perinteinen, se, joka oli virallisessa tilastoinnissa (TOL 1988, ks. luokkien tarkemmat määritelmät) käytössä vielä 1990-luvulla. Sen uudempia osakekirjoja ei keräilijöillä juuri olekaan. 1980-luvun jälkeeen Suomen yritysten toimintamuoto on muuttunut tyystin ja sen mukaan kansantalouden rakenteen luokitusperiaatteet. Niihin ei vanhojen aikojen yrityksiä aina helposti mukautettaisi. Pääluokkien sisältöjen virallisia määritelmiä on pyritty tarkkaan noudattamaan, mutta joskus hieman skripofiliaan soveltaen (ks. määritelmät). Sama yhtiö voi täällä olla saman aikaisesti vain yhdessä luokassa. Esitetty toimiala on siltä ajalta, miltä osakekirjoja on. Tukku- ja vähittäiskauppaa ei yleensä pysty erottelemaan. "Mylly, Saha ja Sähkö" on katsottu sahaksi. Viljan jauhatus oli yleensä rahti-, ei kauppajauhatusta (tulli-, ei kauppamylly); sitä sahauskin on voinut olla. Seudun talonpojat toivat omat jyvänsä kotitarvejauhatusta varten ja mylläri sai jauhatuspalkkionsa tullina eli viljana, ei rahana. Yhtiö voi luettelossa esiintyä eri nimillään. Sanat Osakeyhtiö, Aktiebolag tai Oy ja Ab on luettelossa jätetty pois. *Osuuskunta yms., tai ulkomaalainen suomalaisyhtiö.

PIKALINKIT. Tällä sivulla:
A–B. Maa-, kala- ja metsätalous  |  C. Kaivos- ja kaivannaistoiminta  | 
D11. Elintarvikkeiden, juomien ja tupakan valmistus  |  D12. Tekstiilien valmistus  |  D13. Vaatteiden, nahkatuotteiden ja jalkineiden valmistus  |  D14. Puutavaran ja puutuotteiden valmistus  |  D15. Massan, paperin ja paperituotteiden valmistus  |  D16. Kustantaminen ja painaminen  |  D17. Huonekalujen valmistus  |  D18. Kemikaalien ja kemiallisten tuotteiden valmistus  |  D19. Öljy- ja kivihiilituotteiden valmistus  |  D21. Kumi- ja muovituotteiden valmistus  |  D22. Lasi-, savi- ja kivituotteiden valmistus  |  D23. Metallien valmistus  |  D24. Metallituotteiden valmistus  |  D25. Koneiden ja laitteiden valmistu  |  D26. Sähköteknisten tuotteiden ja instrumenttien valmistus  |  D27. Kulkuneuvojen valmistus  |  D29. Muu valmistus |
E. Energia- ja vesihuolto  |  F. Rakentaminen  |  X. Toimialasta ei toistaiseksi varmaa tietoa.

Linkit sivulle 2:
G. Kauppa  |  H. Majoitus- ja ravitsemistoiminta  |  I53. Vesiliikenne   |  I. Muu kuljetus  |  J. Tietoliikenne  |  K. Rahoitus- ja vakuutustoiminta  |  L. Kiinteistö-, puhtaus- ja vuokrauspalvelut  |  M. Tekninen ym. palvelu liike-elämälle  |  O. Koulutus  |  P. Terveyspalvelu  |  R. Virkistys- ja kulttuuripalvelu  |  T. Muut palvelut.

TÄRKEIMMÄT TOIMIALAT (molemmat sivut):  Hotellit, ravintolat  |  Kauppa  |  Kiinteistöt  |  Koulut  |  Kuljetus  |  Pankit, rahoitus  |  Puhelinlaitokset  |  Rakentaminen  |  Sähkölaitokset  |  Varustamot  |  Virkistys ja kulttuuri.
Teollisuus:  Elintarvikkeet  |  Kemikaalit  |  Kirjapainot, kustantamot  |  Kulkuneuvot  |  Metalli- ja konepajatuotteet  |  Paperi, sellu  |  Puutavara  |  Rakennusaineet  |  Tekstiili ja vaatetus.


A–B. MAA-, KALA- JA METSÄ­TALOUS
AGRICULTURE, FISHING AND TRAPPING; FORESTRY AND LOGGING

Ardennerföreningen*
Bökman, P. H.
Gammelby gård
Helsinge Hästförädling
Helsingin Kalastus
Hoffströmin, R. W., Metsätoimisto
Häyryn Kartano
Ilmatoivola
Jokkis Gods (myös D23)
Keimo
Käkisalmen Kettula
Lojo Trädskolor
Metsänotto
Mylly-Sika
Nordanå Gods
Pasnäs Rävgård
Porlammin Kuivuri
Päijätsalon*
Reitkallin Puutarhakoulu
Sianravinto
Silvestria
Sokerisilli
Säiniön Kasvitarha
Södra Finlands Frörenseri
Tilanhuolto
Utiska
Vanhalan Puutarha
Vasa Päls
Vihannespuutarha
Willinge Gård



C. KAIVOS- JA KAIVANNAIS­TOIMINTA
MINING AND QUARRYING

Bränntorfkonsortiet i Wasa
Eiro Torfströ- och Mulltägts
Finland Copper,
Finnish-American Mining Company*, Yhdysvallat
International Nickel Co. of Canada*
Ivalo
Jussarö Jernmalms Konsortium*
Kalkkimaa
Kevola Torfströfabrik
Kolari
Kolari Kalk
Korppoon Kalkkitehdas
Korsholms Torvströ
Kvarts
Lamminrahka
Orijärvi Gruf
Perälän Turve (vanha)
Prospektor
Sallan Kaivos
Sampo Coal Company*, Yhdysvallat
Sampo Mining & Development Company*, Yhdysvallat
Sjöholmens
Suomen Kaoliini
Suomen Turveteollisuus
Turvetuote*
Vuorijärvi Järnmalm
Wuorikaivos
Vuoriporaus
Ätsärin Kivilouhimo



D 11. ELINTARVIK­KEIDEN, JUOMIEN JA TUPAKAN VALMISTUS
(D. MANUFACTURING)

Alfa, Aktie Sockerbruket
Alku, Keskinäinen
Andersby Kvarn
Amer-yhtymä
Aura Sockerbruks
Blomqvist & C:o
Borgström Jr, H., Tobaksfabrik
Borgå Bryggeri - Porvoon Panimo
Chips
Cultor
Ekenäs Ångqvarn och Fabriker
Etelä-Suomen Osuusteurastamo*
Farm-Frys
Fazer, Karl
Finnabro
Fisutta (Laitilan Wirvoitusjuomatehdas)
Forssan Leipätehdas
Frejborg, Axel, Jälk.
Fruktessensfabriken
Gamla Carleby Ångbränneri
Hagelberg, Emil, & C:os Ångbränneri
Hartwall
Hellas, Suklaatehdas
Helsingfors Ångbageri (vanha)
Helsingin Herkku-Säilyketehdas
Helsingin Höyryleipomatehtaan (vanha)
Helsingin Mehu ja Kivennäisvesitehdas
Helsingin Siirappitehdas
Helsingin Säilyke
Helsingin Tupakkatehdas
Herkkumylly
Himangan Kala ja Minkki
Maakunnan Liha
Huhtalan Makkaratehdas
Huhtamäki
Huittisten Vilja
Hultmans Bryggerier
Hyvinkään Leipä
Iisalmen Oluttehdas
Ikaalisten Tehdas
Ilmajoen Meijeri
Imatra, Jäätelötehdas
Itikka Lihabotnia
Itikka, Osuusteurastamo*
Itikka-Lihapolar
Itä-Suomen Raakasokeritehdas
Jalostaja
Jalostaja, Puutarhatuotteiden
Jockis Socker- och Sirapsfabriks
Joensuun Ymp. Osuusmeijeri*
Jokioisten Tärkkelys ja Siirappi
Jordbrukarenas Mejeri- & Handels
Juurikassokeri
Järvenpään Valssimylly
Kahvi - Kaffe
Kajaanin Kalja (Olvi)
Karjalan Mallasjuoma
Kasviöljy
Kauhajoen Peruna
Kauppiaitten Leipomo
Keikyän Mylly- ja Saha
Keski-Suomen Lihantuottajat*
Keski-Suomen Minkki
Kingelin & Co
Knief, Carl
Kokkolan Panimo
Kokos
Kotisaari
Kotisaari-Ingman
Kotka Ångbryggeri
Kronan, Hiivatehdas
Kuivamaito
Kymenlaakson Osuusmeijeri*
Kymenlaakson Osuusteurastamo*
Laatokan Leipä
Lappeenrannan Panimo
Leivinraaka-aine
Leppänen, Viktor
Lihapolar
Liha-Tuote Savonlinna (Savonlinnan Seudun Lihantuottajain)
Liikkalan Mylly- ja Saha
Lohtajan Turkis
Loimaan Panimo
Lokalan Meijeri
Lounais-Suomen Osuusteurastamo*
Loviisan Ympäristön Osuusmeijeri*
LSO Food (nyk. HKScanj)
Lännen Tehtaat (Länsi-Suomen Sokeritehdas, Lännen Sokeri)
Länsi-Uudenmaan Osuusteurastamo*
Maakuntain Margariini
Maan Liha
Maantuote ja Mylly
Maanviljelijäin Maitokeskus
Maataloustuottajain
Mak-Keks
Makeis- ja Mehu
Mallaskoski
Marian Konditoria (uusi)
Marja
Melia
Mensa
Merijal
Merika
Milka, Mejeriandelslaget*
Niinijoen Osuusmeijeri
Närpes Andelskvarn
Olkirehu - Halmfoder
Olvi (Oluttehdas Oiva)
Paimion Osuusmeijeri*
Panda (vanha)
Papulan Vesitehdas
Paulig (Gustav Paulig)
Pedersöre Kvarn
Pemo Frys
Peruna
Pessakosken Mylly
Pietarsaaren Meijeri
Piispanristin Lähde
Pirkanmaan Uusi Panimo - PUP
Pohjanmaan Liha*
Pohjoismaiden Kahvikomppania
Pohjolan Mylly
Poro ja Riista
Poropolar
Primula
Punkalaitumen Osuusmeijeri*
Puukemia
Pyhämaan Luodon Meijeri
Pyynikki
Raision Margariini
Raision Tehtaat (Raisio Oyj)
Ranin, Gust.
Ranins, Gust., Spritfabriks i Kuopio
Ravintoöljy
Rettig
Rex (vanha)
Riihimäen Elantola
Ruokorauman Höyrymeijeri, Mylly ja Saha
Rusko, Karamellitehdas
S:t Michels Spritvaru
Salon Sokeritehdas
Sandvikens Sockerbruk
Savitaipaleen Mylly
Savo-Karjalan Mylly
Savuke
Sergejeffin, F., Oluttehdas
Sergejeffin, F., Tupakkatehdas
Sillanpään Meijeri (Luopioisten Sillanpään Meijeri)
Sinebrychoffs, P., Spritfabriks
Smedsby Frys
Sonkari
Strengberg (Rettig-Strengberg)
Strengberg, Ph. U., & C:os*
Strengberg, Ph. U., & Co*
Sulfiittisprii
Sundberg, G. J.
Suomalainen Tupakkatehdas
Suomen Destillaatti
Suomen Kalastus
Suomen Lakritsitehdas
Suomen Leipä
Suomen Maitokauppa
Suomen Maitoliike
Suomen Makkara
Suomen Marjat
Suomen Raakasokeritehdas
Suomen Rehuainetehdas (Riihimäen Valssimylly)
Suomen Sokeri
Suomen Tupakka (vanha)
Suomen Tupakka (uusi)
Suoniemen Meijeri
Suur-Savon Osuusteurastamo
Svenska Conservfabriks
Säkylän Mylly
Tammerfors Spritförädlings
Tammerfors Ångbränneri
Tampereen Marjamehutehdas
Tampereen Tupakkatehdas
Tanskalainen Leipomo-Konditoria
Tervala (vanha)
Tillanders, Aug., Mineralvattenfabrik
Tollander & Klärichs Tobaksfabrik
Toppilan Mallasjuomatehdas
Torneå Bryggeri
Tuottajain Maito
Turengin Sokeritehdas
Turun Apteekkarien Kivennäisvesilaitos
Turun Keksitehdas
Turun Vehnämylly
Tölö Sockerbruks-Bolag
Vaasan Höyrymylly
Vaasan Kahvinjalostus
Waasan Sähkömylly
Wasa Ångbryggeri
Wassberg, L. G.
Vehnä
Wernamo Kvarn
Vexala Frys
Wiialan Mylly
Viipurin Keksi ja Rinkeli
Viipurin Säilyketehdas
Vähittäiskaupan Teollisuus
Väärinmajan Osuusmeijeri
Ylistaron Meijeri
Ålands Bryggeri
Ålands Fabriker



D 12. TEKSTIILIEN VALMISTUS

Antskogin Verkatehdas
Barker-Littoinen (John Barker)
Dreffabrikerna
Ekenäs Yllevarufabrik
Filmipaino
Finlayson (Finlayson-Forssa)
Forssa
Harju Yllefabriks
Helsingfors Mekaniska Väfveri
Helsingin Verkatehdas
Hemming & Co
Hetuus
Hoth, J.
Hyvilla
Hämeenlinnan Verkatehdas
Ikaalisten Silkki
Jepuan Willakehruutehdas
Kaihdin ja Markiisi
Karan Kutomo
Kauhavan Uusi Kutomo
Kutomo & Punomo
Kuviovilla (Kude)
Liljeroos, H.
Lillja Pile (Glenoit & Lillja)
Littois
Metalli- ja Villateollisuus
Moser, Oscar W.
Nanso
Nokian Tekstiili (vanha)
Orimattilan Villatehdas
Oulun Villatehdas
Pellavajaloste
Plyyshi & Matto
Pohjanmaan Pellavatehdas
Pohjanmaan Trikoo
Pohjanmaan Verkatehdas
Pohjoismaiden Trikoo
Porin Puuvilla
Rauman Villakehräämö
Savon Villajaloste
Silo, Kudos
Sukka
Suomen Kutomo- ja Neulomo
Suomen Käsityön Ystävät (vanha)
Suomen Mattokutomo
Suomen Trikoo
Suomen Vanutehdas
Tamfelt
Tampereen Kutomateollisuus
Tampereen Pellava- ja Rauta-Teollisuus (Tampella)
Tampereen Verkatehdas
Teho-Tiiviste
Tekovilla ja Tilke
Turun Alusvaatetehdas
Uudenkaupungin Villatavaratehdas
Waasan Pitsitehdas
Vaasan Puuvilla (Wasa Bomulls Manufaktur)
Wasa Yllevarufabrik
Verkkoteollisuus
Villayhtymä
Wirtain Kehruu- ja Kutoma Tehdas
Yhdistyneet Villatehtaat
Ålands Trawl



D 13. VAATTEIDEN, NAHKA­TUOTTEIDEN JA JALKINEIDEN VALMISTUS

Finska Strå- och Filthattfabriks
Helsingin Kenkätehdas
Helsingin Räätäli
Helsingin Uusi Hattutehdas
JK-Laukku (Jubella)
Jokinen, G.
Kankuri, Tehdas
Keuruun Nahka
Knàpes Beklädnadsatelier
Kolpin Nahkatehdas
Koskinen
Koulupukimo
Kovasen, Lauri A., Salkkuteollisuus
Kumisto
Kuopion Lakkitehdas
Kurikan Lakkitehdas
Kutoma (vanha)
Kutomotuote
Käsine - Handsk
Laatuturkki
Laatuvalmiste
Lammervo (vanha)
Lasten Pukutehdas (Finn-Lassie)
Lesche, A. T., Mikkeli
Loimaan Nahkatehdas
Lounais-Suomen Turkis
Lönnberg
Marimekko
Munkholmens
Muona, O. E., Vaatturinliike
Napiala
Nurmi, W. A., Salkku- ja Matkalaukkutehdas
Nykarleby Pälsningscentral
Oulun Turkistehdas
Piretta (vanha)
Piretta-P.t.a. (uusi)
Pohjoismainen Vaatetehdas - Nordiska Konfektionsfabriken
Puku-Keskus
Riihimäki, A., & Kumpp.
Satakunnan Nahkateollisuus
Special Kenkätehdas
Suomalainen Mallihuone
Suomen Hattuteollisuus
Suomen Kenkä- ja Nahkatehdas
Tekstiilituote
Tena-Teollisuus
Turo
Vaasan Kenkätehdas
Vaasan Turkis- ja Pukimo
Vega, Lakkitehdas
Viipurin Jalkinetehdas
Virke
Åström, Hjalmar, Kenkätehdas
Österbottens Andelsgarveri*



D 14. PUUTAVARAN JA PUUTUOTTEIDEN VALMISTUS

Alahärmän Mylly- ja Saha-osk Sampo*
Attu
Aureskoski (uusi)
Autohiili
Blomberg, K. E. (vanha)
Bomans, N., Ångsnickeri
Borgå Ångsågs
Dahlberg & Ekholm
Faner
Fredriksfors
Haapajärven Tehtaat
Haapjärvi Trävaru
Halkotuote
Hauhon Puutavara
Heinolan Faneeri
Helsingfors Sandviks
Helsingin Puuseppätehdas
Helylä
Hietasen Puutavara
Hiltunen, E.
Hiukko
Hollon, Elias, Puunjalostustehdas
Honkarakenne
Iisveden Metsä
Iloniemen Saha
Jumin Puu
Jämsänkoski Såg- och Qvarnwerks
Jäykkälevy
Kainuun Puu
Kallavesistön Metsä
Kangasalan Vehnämylly ja Saha
Karhula
Karhula Ångsågs
Karjalan Koivu
Kaskisten Puutavara
Kaukas Fabriks (vanha)
Kemijärven Vuostimon Höyrysaha
Kemin Puuteollisuus
Keski-Pohjanmaan Saha- ja Mylly
Keski-Suomen Metsä
Kesätunturi
Kivijärven Saha
Kopolanniemen Saha
Korkkieristys
Kostian Mylly ja Saha
Kotvio
Kurikan Puutavara
Kurkisalmi
Kyrkstad Ångsågverks
Kärkkäinen & Putkonen
Lahti
Lahtis Ångsågs-Bolag
Lapinkoski
Lapuan Lakaluoman Mylly & Saha Osk*
Leivonmäen Saha (vanha)
Lempäälän Saha- ja Mylly
Leppälahden Saha
Leppämäen Veljesten Saha
Lihtamo Puuseppätehdas
Lohjanvesistön Metsä
Loimijoki Ångsågs
Lolaks Ångsågs- och Qvarn
Loviisan Saha ja Tynnyritehdas
Långfors
Mainiemi Ångsågs
Malm & K:ni
Miedonkosken Mylly- ja Saha
Munakka Såg
Määttänen, Veljekset
Naantalin Saha
Nak-Nak
Nars, Karl
Narva (vanha)
Niskakosken Mylly- ja Saha-oy
Nivala
Noljakan Saha
Nyyssönen
Palosten Saha
Paraisten Saha
Parkettityö (vanha)
Petäjäkangas Ångsågs
Pieksämäen Sähkö- ja Myllylaitos
Pielisen Metsätalous
Pietarsaaren Höyrysaha
Pihlajaveden Saha
Pilketyö
Porin Puunjalostus
Pu-Ra
Puuastiat
Puulämpö
Puunsorvaustuote
Puuseppä Oulussa
Puusepät, Tampere
Puuteollisuus Turussa
Påras
Repola-Viipuri
Rymättylä
Rymättylän Säilyke
Saastamoisen Faneri
Saha
Saimaan Saha
Salonsaaren Saha
Sampo, Kuopion Höyrymylly
Sandvikens
Savon Puutavara
Schauman, Wilh.
SKL Saw Mill
Skogen
Sotainvaliidien Puuteollisuus
Sotkian Höyrysaha
Syvänniemen Puuteollisuus-Oy
Säkylän Saha
Sörnäisten Puutavara
Sörnäs
Taipaleen Saha-, Mylly- ja Sähkö
Tampereen Puutavara
Teollispuu - Industrivirke
Torneå Ångsågs
Turun Teollisuus
Ukkola
Uleå
Vaasa Wood
Wellamo, Höyrysaha
Wiborgs Trävaru
Wicander & Larson
Wikstrand(s) Kvarn- och Såg-ab
Vinkkilän Mylly ja Kauppa
Visuveden Saha
Visuvesi
Vuolenkoski (vanha)
Vuorinen
Ylä-Savon Metsä-oy
Åggelby Handels
Åminne Ångsåg
Äystön Lestitehdas



D 15. MASSAN, PAPERIN JA PAPERI­TUOTTEIDEN VALMISTUS

Aavasaksa
Ahlström, A. (vanha)
Alfthan, Industri
Diesen Wood Company
Enocell
Enso
Enso-Gutzeit
Frenckell, J. C., & Son
Gutzeit, W., & Co
Hammaren & Co
Herrfors Träsliperi
Kajaani
Kangas (vanha)
Kangas Pappersbruks
Kaukas
Kemi
Kotka Cellulosa Fabrik
Kovorinkoski
Kymin (Kymi Kymmene,)
Kyro (vanha)
Leppäkoski Fabrikers
Loimijoki Pappersbruk
Lohja-Kotka (Lojo Cellulosafabriks)
Läskelä (Läskelä Bruks)
Metsä-Botnia
Metsäliiton Paperi
Metsäliiton Teollisuus (Metsäliiton Selluloosa)
Metsä-Serla
Myllykoski Träsliperi
Niemiskosken
Nokia (–1965)
Oulu
Pahviteos
Patri
Pietarsaaren Selluloosa
Pitkäkoski
Rauma-Raahe
Repola
Sandudd Tapetti (uusi)
Sanduddin Tehdas
Savon Pussitehdas
Savon Sellu (vanha)
Savonlinnan Puutavara (Sulka)
Schauman, Wilh.
Serlachius, G. A.
Simpele
Sivutuote
Stockfors
Stromsdal
Sunila
Suomen Kuituteollisuus
Tampella
Tervakoski
Toppila
Tornator
Tornator, R.A.O.*
Tuokslahti Träsliperi
Waldhof
Walkiakoski (uusi)
Walkiakoski (vanha)
Veitsiluoto
Wärtsilä-Selluloosa
Yhtyneet Paperitehtaat
Äänekoski



D 16. KUSTANTA­MINEN JA PAINAMINEN
Lista lehtien nimien mukaan

Aamulehti-yhtymä
Ahjo, Kustannus
Aitosuomalainen
Ajan Sana
Ampiainen
Anderson & Öflund
Aura, Kustannus
Aura-Lehti
Auran Uusi Lehti
Auraprint
Björkells, Julius, Litografiska Tryckeri
Björneborgs Tidnings- och Tryckeri
Chromo
Edistysseurojen Kustannus
Edlunds, G. W., Förlags
Eteenpäin
Etelä-Hämeen Sanomat, Kustannus
Etelä-Pohjanmaan Sanomalehti
Etelä-Suomen Kirjapaino
Etelä-Suomen Sanomain Kirjapaino
Etelä-Suomi, Sanomalehti
Finlands Sjöfartstidnings
Finnish National Printing Co*, Yhdysvallat
Finnish Republican Printing Co*, Yhdysvallat
Folkbladet
Folktidningen
Forsbergs Boktryckeri och Pappershandel
Fram
Frederika, Kustannus
Frenckellin Kirjapaino
Frisk Bris
Garm, Tidnings
Gummerus
Haminan Lehti
Helios, Förlags
Helsingin Suomalainen Sanomalehti
Helsingin Nimikirja
Hem och Härd
Herättäjä, Kustannus
Honkanen, J.
Hufvudstadsbladets Förlags o. Tryckeri
Hämeen Maa, Sanomalehti
Hämeen Sanomat
Hämeen Voima*
Hämettären Sanomalehti
Iisalmen Sanomat
Ilkka
Index
Insinöörilehdet
IS-Yhtymä
Itä-Suomen Kirjapaino
Itä-Uudenmaan Paino
Jakt och Fiske, Tidskrift för
Joutsen Media
Juankosken Sanomat
Jyväskylän Työväen Sanomalehti
Kaakkois-Kannas, Sanomalehti
Kaakkois-Karjalan Kirjapaino
Kajaanin Kirjapaino
Kajaanin Sanomalehti
Kala- ja Pyhäjokilaaksojen Kirjapaino
Kaleva, Kirjapaino
Kansa, Suomalainen Kustannus
Kansan Sanan
Kansan Tahto (uusi)
Kansan Uutiset
Kansan Voima
Kansankulttuuri
Karisto, Arvi A.
Karjalan Aamulehti
Karjalan Kirjapaino
Karjalan Maakunta
Karjalan Miekka
Karjalan Painotyö
Karjalan Suunta
Karkkilan Seutu
Kauppalehti
Kauppiaitten Kustannus
Kemin Kaupungin Sanomalehti
Keski-Pohjanmaan Kirjapaino
Keskisuomalainen (uusi)
Keskisuomalainen (vanha)
Keskustan Kustannus
Kirjapaino, Oy Ab
Kirjola
Kirkollinen Kustannus
Kiteeläinen, Kustannus
Kokkola, Sanomalehti
Kokkolan Kirjapaino (uusi)
Kokoomus
Kotimaa (vanha)
Kotimaisen Työn Kustannus
Kotka, Sanomalehti
Kristillisen Työväen Kirjapaino*
Kruununhaan Kustannus
Kunnallisten Sanomain
Kuopion Kirjapaino- ja Sanomalehti
Kuopion Uusi Sanomalehti
Kuusankosken Lehtitaitto
Kuusankoski, Sanomalehti
Kymen Kansa
Kymen Kirjapaino
Kymenlaakson Suunta
Käkisalmen Sanomat
Laatokan Kustannus
Lahden Kirjapaino- ja Sanomalehti
Lahden Suunta
Lahden Työväen Kirjapaino
Lakeus
Lapin Kansa
Lapua, Kustannus
Lehtisepät
Libertas
Librum, Kustannus
Liike, Kirjapaino- ja Kustannus
Liikeapulaisen
Liiketieto
Liitto
Lohjan Sanomalehti- ja Kirjapaino
Lounais-Suomen Kirjapaino
Lounais-Suomi, Sanomalehti
Loviisan Sanomain
Länsi-Suomi
Länsi-Uusimaa
Lördagen
Maakansa (vanha)
Maakansa (uusi)
Maakunta, Kirjapaino
Maalaisten Lehti
Maaliitto
Maaseudun Kirjapaino
Maaseudun Sanomat
Maaseudun Tulevaisuus-lehden Kannatus
Maaseutu
Mantere
Mariehamns Tryckeri
Mercators Tryckeri
Mikkeli, Sanomalehti
Mikkelin Läänin Maalaisten Sanomalehti- ja Kirjapaino
Mikkelin Sanomat
Minerva, Kustannusliike
Nya Pressen
Nyland, Tidnings
Ota
Otava, Kustannus
Oulun Läänin Työväen Kirjateollisuus
Painokone
Painokuva
Paperitaide*
Parno
Perjantai
Pieksämäki, Sanomalehti
Pientalonpoika
Pohjan Kansa
Pohjan Väylä
Pohjankaltio
Pohjois-Karjalan Kirjapaino
Pohjois-Karjalan Lehti
Pohjois-Pohja
Pohjois-Savon Paino
Pohjolan Sanomat
Pohjolan Työ
Politiken
Porvoon Kirjapaino
PT-Paino
Päivän Sanomat
Päivätär
Pörssilehti
Raamattutalo
Radiosanoma
Raseborgs Tryckeri
Rauman Kirjateollisuus
Ravintolalehti
Riihimäen-Hyvinkään Sanomalehti
Riihimäen Sanomalehti
Rosma, Kustannus
Saimaan Kirjapaino (Kansan Työ)
Salmetar
Sanan Valta
Sanoma
Sanomalehti Kuusankoski
Satakunnan Kirjateollisuus
Satakunnan Painotalo
Satakunnan Yhteisvoima
Savo, Kirjapaino
Savon Kansan Kirjapaino
Savon Mediat
Savon Sana, Kustannus
Savon Sanomain Kirjapaino
Savon Sanomat (uusi yhtiö)
Savonmaan Kirjapaino
Seinäjoen Kirjapaino
Seinäjoki
Sininauha (vanha)
Sisä-Suomi
Sitomo
Sosialistin Kirjapaino (oy)
Sosialistin Kirjapaino* (osk)
Sport-Pressen, Förlags
Startel
Suomalainen, Sanomalehti
Suomalaisen Kansan Sanomalehti ja Kirjapaino
Suomalaisen Työväenliiton Kirjapaino- ja Sanomalehti
Suomen Kansa, Sanomalehti
Suomen Meijerilehti, Kannatus
Suomen Nainen, Kustannus
Suomen Paperi- ja Puutavaralehti
Suomen Rautatieläisten Sanomalehti- ja Kirjapaino*
Suomenmaa (uusi)
Suomenmaa (vanha)
Suomenmaa-yhtiöt
Suur-Karjalan Kirjapaino
Suur-Keuruun Sanomat
Suursavolainen
Suur-Savon Kustannus
Svenska Tidningen
Svenska Tidningens Förlags
Svenska Tidnings- och Förlags
Sydän-Suomen Sanomalehti
Söderström & Co
Söderström, Werner - WSOY
Talentum
Talouselämä
Tammer Paino (vanha)
Tammerfors Nyheter
Tampereen Kirjapaino
Tampereen Sanomain
Tampereen Sanomain Kustannus
Tampereen Työväen Sanomalehti
Tampereen Uutisten
Tekniikan Kirja, Kustannus
Teos, Kustannus
Tidnings- och Tryckeri i Helsingfors
Tiede, Yhteiskuntatieteellisen Kirjallisuuden Kustannus-oy
Tilgmann (uusi)
Tilgmann´s Bok- och Stentryckeri samt Kemigrafi (vanha)
Toijalan Seutu
Tryckeri & Tidnings i Borgå
Tryckeri- och Tidnings i Fredrikshamn
Tryckeri & Tidnings i Kristinestad
Tukeva, Kirjansitomo
Tulenkantajain
Turun Kivipaino (uusi)
Turun Sanomat
Turun Seutu
Turun Suomalainen Kirjapaino
Turun Suomalainen Kirjapaino- ja Sanomalehti
Turunmaa
Tyrvään Sanomat
Työn Ääni
Työväen Sanomalehti
Uuden Suomettaren
Uudenkaupungin Sanomalehti ja Kirjapaino
Uusi Päivä, Kustannus
Uusi Suomi
Uusimaa
Vaasa
Valistus, Kansanopettajain
Valvojan
Vapaa Sana, Kustannus
Vapaa Sana Press*, Kanada
Vammalan Kirjapaino
Vasabladet
Veckobladet
Wiborgs Nyheters Förlags
Vår Tid, Förlags
Wäinämöinen, Osk
Yhteistyö
Yhtyneet Lehdet
Åbo Stentryckeri
Åbo Tidnings och Tryckeri
Åbo Tryckeri och Tidnings
Ålands Tidnings-Tryckeri



D 17. HUONEKALUJEN VALMISTUS

Askon Tehtaat
Huonekalutuotanto
Huovisen Puusepänliike
Iris
Kaarelan Puusepät
Koulukalusto
Lahden Puusepät
Martela (vanha)
Martela (uusi)
Muurame
Muuramen Tuolitehdas
Muuramen Tuolitehtaan
Puusarja (uusi)
Rakentaja
Tampereen Puusepät
Turun Rautasänkytehdas



D 18. KEMIKAALIEN JA KEMIALLISTEN TUOTTEIDEN VALMISTUS

AGA
Cosmia (vanha)
Cosmos, Parfymeri
Escalin
Farmos-Yhtymä
Finska Elektrokemiska
Gamlakarleby Tjär- o. Terpentinfabrik
Havin
Heros
Hesperus
Hiiliteollisuus
Idman & Arvela Parfumerie
Järvelän Tehtaat
Kanto
Koskenpään Tervatehdas
Kuitu
Laborator
Lapuan Terva
Leppälahti Fabriks
Lindroos & C:o
Lönegren
Medica
Medica-yhtymä
Merikoski
Muolajärven Terva- ja Terpettitehdas
Orion, Lääketehdas (vanha)
Orion-yhtymä
Painoväri
Rahkee
Raisio-National
Rohto
Schildt & Hallberg
Siitola
Star
Sul-Mu (vanha)
Suomen Apteekkarien Osuusliike*
Suomen Forsiitti-Dynamiitti
Suomen Tulikivihappo- ja Superfosfatitehtaan
Suomen Väri- ja Vernissatehdas
Suomen Öljytehdas E. Grönblom
Sylva
Säteri
Teknika
Teo
Tirva Fabriks
Turenki Kemiska Fabrik
Waasan Saippuatehdas
Vertex
Wiipurin Teknillinen Tehdas
Värikomppania
Yksi



D 19. ÖLY- JA KIVIHIILI-TUOTTEIDEN VALMISTUS

Ikopal



D 21. KUMI- JA MUOVI­TUOTTEIDEN VALMISTUS

Asko
Keinosuoli
Polyplast (vanha)
SKM Teollisuusmuovit
Suomen Gummitehdas
Tammer Tehtaat
Visko



D 22. LASI-, SAVI- JA KIVI­TUOTTEIDEN VALMISTUS

Arabia
Civeco
Fennia-Uunit
Finska Täljstens (vanhin)
Forsberg, F. O.
Granit
Hietamäen Graniitti
Huittisten Tiilitehdas
Hyvinkään Sementtitiilitehdas
Invaliidien Kivihiomo
Juurikorven Tehtaat
Jäkärlän Savi
Kekkilä (2290)
Kervo Tegelbruk
Kevyt-Kivi
Koskelan Tiilitehdas
Kuopion Tiilikivitehdas
Kupittaan Savi (vanha)
Kupittaan Saviteollisuus
Kuusamon Kivi
Kållby Tegel- o. Träförädlingsindustri
Lahden Sementti-, Asfaltti- ja Kalkki
Leca (vanha)
Lohja (Lohjan Kalkkitehdas)
Länsi-Suomen Graniitti
Matkun Tiili
Merkeli- ja Tahkotehdas
Montolan Kalkkitehdas
Nivalan Savi
Nuutajärven Lasitehdas
Nuutajärven Lasitehdas, Costiander & K:i* (avoin yhtiö)
Ois Tegelbruk
Oulun Tiili
Paloheimo, H. G.
Partek (Paraisten Kalkki)
Raudas-Tiili
Rauhaniemi
Rutava
Rymättylän Tiili
Salon Kaakelitehdas
Sampo, Peilihiomo
Sandfalls Tegelbruk
Sandtegel
Savikko, Suomalainen Tiili, Saha ja Turvetehdas
Savirakennus
Savon Kalkkitehdas
Silenda
Smerdomska Glasbruks
Suomen Mineraali (vanha)
Suomen Vuolukivi (uusi)
Suomen Vuolukivi (vanha)
Suomi, Kiviteollisuus
Tallma, Tehdas
Tammiston Tiili ja Rakennus
Tampereen Hiomakivitehdas
Terrakotta
Tiili
Tiiliputki
Tikkurilan Kaakelitehdas (uusi)
Tikkurilan Kaakelitehdas (vanha)
Toby Tegel
Toijalan Sementtituote
Uuni ja Rakenneteos
Wanajavesi Fönsterglas
Veirto, Yrjö*
Ylistaron Tiilitehdas
Ylöjärven Louhimo
Åbo Kakelfabriks
Åminne Jordbruks- och Tegelbruks



D 23. METALLIEN VALMISTUS

Airaksela
Elektrometallurgiska
Outokumpu
Rautaruukki
Taalintehdas - Dalsbruk
Wärtsilä
Åminnefors



D 24. METALLITUOT­TEIDEN VALMISTUS

Abloy
Bergman, F. O.
Excelsior
Excelsior
Ferraria
Finska Sågbladsfabriks
Fiskars
Hackman
Helsingin Rauta- ja Sänkyteollisuus
Hermetic
Hippos Kengitys-Aine
Holmbergin, V. W., Jälk.
lmarinen, Tehdas
Jakobstads Mekaniska Verkstad
Jermak
JoVe
Jyky, Kalustoteollisuus
Jyväs-Metka
Jämin-Teollisuus
Kasola
Kellokosken Tehdas
Kone- ja Siltarakennus
Kovametalli
Kulmala Veljekset
Liljeqvistin Konepaja
Mariefors Bruks
Maskin- och Brobyggnads
Mekes
Metalliteos
Metallointi
Mikkelin Konepaja
Nordqvist, E. M.
Nystads Slip- och Mekaniska Verkstads (vanha; vrt. Uudenkaup. Telakka ja Konepaja)
Ohi
Pakkaus
Peltiteos
Pietarsaaren Konepaja (uusi)
Pumppu
Purmo-Tuote
Raahen Konepaja
Rautakalusto & Terä
Rauta-Lasi
Rautsi & Manner
Ristola, Veljekset, Rakennuskonepaja
Sahanterä
Salon Levyteos
Sammutin
Sohlberg, G. W.
Stenbergs, John, Maskinfabriks
Suomen Armatuuritehdas
Suomen Hiekanpuhallus
Suomen Koneliike (vanhin)
Suomen Sandvik Sahat
Taloaines
Talvirenki
Tammet
Tool
Työväen Konepaja
Uuden Metallitehtaan
Vasikkasaaren Konepaja
Viira



D 25. KONEIDEN JA LAITTEIDEN VALMISTUS

Ahjon Konepaja
Ahlberg, H., & Co
Andrée & Rosenqvist
Aviator
Carborator
Finnsteel
Friis, Weljekset
Halonen, Tuomo (Elecster)
Helsingin Moottoritehdas
Ilmarinen, Haulitehdas
Kallion Kone- ja Metallitehdas
Karhuvuori
Kesla
Kokkolan Moottoritehdas
Kone
Koneharju (vanhin)
Konepistooli
Konesaarni
Kotkan Konepaja
Lahden Rautateollisuus
Larox
Lokomo
Lännen Engineering
Matarainen, Hammaspyörätehdas
Metra
Moottoritoimisto
Nikolajeff
Onkilahden Konepaja
Panos
Rauma-Repola
Raute
Reposaaren Moottoritehdas
Rosenlew, W.
Ruona
Salminen, V. E.
Salon Sähkö ja Konetehdas
Santasalo
Santasalo-Vaihteet
Sisu Defence (vanha)
Sisu Terminal Systems (uusi)
Sisu Traktorit
Sjöholm, Alex.
Suojeluskuntain Ase- ja Konepaja
Suomen Puhallintehdas
Sähkö- ja Yleinen Korjaamo
Takomo, Tehdas-oy
Tehdasvalmisteita
Tempex
Tykö Bruks
Valmet
Watostek (Vaahto Group)
Åbo Jernmanufaktur



D 26. SÄHKÖTEKNISTEN TUOTTEIDEN JA INSTRU­MENTTIEN VALMISTUS

Airam
Benefon
Cloridex, Akkutehdas
Elektron
Labsystems
Nokia 1966–
Nokia Corp.*
Nordqvist, E. M.
Palomex
Physica
Proteesi
Riihimäen Silmälasi
Roibox
Strömberg
Suomen Kaapelitehdas
Sähkömerkki
Tarkkuus
Teleste (vanha)
Vaisala
Vallox (vanha)
Vistacom Industries



D 27. KULKUNEUVOJEN VALMISTUS

Ajokalutehdas
Autokori
Autopeko
Autorakenne
Blekholmens Varf
Buurin, Victor, Veneveistämö
Crichton
Ekenäs Båtslip
Fjord
Girsnäs Byggnads-Snickeri- och Båtwarfs
Helsingin Ajurien Paja
Karia
Koivisto Marina
Kristine-Boats
Kutter
Laivanrakennus (vanha)
Lehtoniemi
Moottoritoimisto
Poikolainen, A., Veneveistämö
Pyrkijä, Rautateollisuus Osuusliike*
Raahen Meriliike
Rannikon Venerakennus
Savon Pyörä
Savonlinnan Konepaja
Scantrailer Ajoneuvoteollisuus
Silversundsvarvet
Sisu (Sisu-Auto, vanha)
Sisu Auto (uusi)
Sisu Diesel
Suomen Autoteollisuus
Suomen Betonilaiva
Tunturipyörä
Uudenkaupungin Telakka ja Konepaja (vrt. Nystads Slip- o. Mek. Verkst.)
Uusi Telakka
Vanajan Autotehdas
Wiborg, S.A. pour Ateliers, Fonderies et Chantiers Naval de*
Volvo (suomalainen osaketosite)
Wärtsilä
Åbo Stads Gamla Skepps-Warf



D 29. MUU VALMISTUS

Björneborgs Tändsticksfabrik
Finska Lux
Grafit (D19)
Hellas (pianot)
Helsingin Tulitikkutehdas
Hopeatehdas
Kalastustarpeet
Kangasalan Urkutehdas
Karhu-Titan
Koristetuotanto
Leo Longlife Ltd
Mustonen, Aimo
Sinisalo, Heimo
Suomen Kultaseppä
Taito
Tampereen Kultaseppä
Turun Kultaseppä
Wiinamäki, K.
Yhteiskuva
Åbo-Björneborgs-Tammerfors Tändsticksfabrikers



E. ENERGIA- JA VESIHUOLTO
ENERGY AND WATER SUPPLY
Erilaiset sähkölaitokset


Abborfors
Aitolahden Sähkö
Alakeeren Kylän Linja
Alku, Sähkö
Aron Sähkö- ja Mylly
Björkfors Elektricitetsverk
Borgå Elektriska
Espoon Sähkö
Espoon Vesihuolto
Etelä-Suomen Voima
Finbyn Sähkö
Gnistan
Haapamäen Vesi ja Viemäri
Halikon Sähkö
Hauhon Sähkö
Hauhon Uusi Sähkö
Helsingby Elektriska
Hinnerjoen Sähkö
Hirvensalmen Sähkö
Hiun Sähkö-osk*
Huopanankosken Sähkö
Hämeen Sähkö
Iijoen Voima
Iitin Sähkö
Imatra S.A. pour la Production et la Distrib. de l' Énergie Électrique*, Belgia
Imatran Seudun Sähkö
Impilahden Sähkö ja Mylly
Inari (uusi)
Inarin Sähkölaitos
Ivalojoki
Jakobstads Elektriska
Jalasjärven Sähkö
Johanneksen Sähkö
Jyllinkosken Sähkö (vanha)
Jyväskylän Kunnan Sähkö
Jämsän Sähkö
Jämsän Vesijohto
Jääsken Sähkö
Kalannin Sähkö
Kangasalan Sähkö (uusi)
Karjalan Valo
Kartanonmaan Sähkö
Karviaisten Muuntaja-osk*
Kauklaisten Kylän Linja
Keijärven Sähkö
Kellankosken Voima
Keski-Suomen Valo
Kolmperän Sähkö
Kolsi
Kolsinki
Kontiolahden Vesi
Korsnäsin Tuulivoimapuisto
Kosken Sähkö
Kovjoki Vatten
Kristiinan Voima
Kurikan Vesiosuuskunta*
Kurkimäen Sähkö
Kvevlaks Elektricitet
Kylmäkosken Sähkö
Kyrkslätt Elektricets
Kyrkslätt Elektriska
Kållby Kvarn & Kraftcentral
Lahden-Haapasaaren Sähkö
Laihian Sähkö
Laitilan Sähkö
Lamminkylän Vesijohto
Lahnasuon Turve
Lapin Kylän Linja
Lappeen Sähkö
Lapuan Sähkö (vanhin)
Lapuan Sähkö (toinen)
Lassilan Sähkölaitos
Lehtimäen Sähkö
Leppäkosken Sähkö
Leppävirran Sähkö
Lieksan Vesijohto
Liperin Sähkövoima
Lounais-Suomen Sähkö
Lovisa Telefon & Elektricitets
Luhangan Sähkö
Lumituuli
Längelmäen Sähkö
Länsi-Lopen Sähkö
Länsi-Suomen Voima
Länsi-Suomen Yhteiskäyttö
Maamiesten Sähkö Pajukoski
Malmin Sähkölaitos
Mankala
Megavoima, Sähköyhtiö
Moinsalmen Sähkö
Munsaaren Sähkö
Myllyhakan Lämpö
Naarjärven Sähkö
Nellimön Kauppa ja Saha
Oulujoki
Parikkalan Valo
Perniön Sähkö
Pikonen, Sähkö
Pockar Kvarn- & Elektricitetsverks
Pohjois-Karjalan Sähkö
Pohjolan Voima
Porin-Ahlaisten väliseudun Sähkö
Pyhämaan Sähkö
Pyhärannan Sähkö
Pälkjärven Sähkö
Pöyry, Voima
Rengon Sähkö
Rouhialan Voimansiirto
Ropan Sähkö
Rovakairan Sähkö
Rovaniemen Sähkö
Saarento-Jokelan Sähkö
Sahalahden Sähkö
Sallilan Sähkölaitos
Savon Sähkö
Somerniemen Sähkö
Suodenniemen Sähkö
Suomen Kantaverkko
Suonenjoen Sähkö
Suulisniemen ja Ympäristön Sähkö
Sähkö Voima
Sääksmäen Sähkö
Södra Kyrkslätts Kraft
Taivassalon Sähkö
Teiskon Sähkö
Terijoen Sähkö
Terrasilvana
Tilkkala-Torkkila Sähköyhtymä
Toijalan Sähkö
Tornionlaakson Sähkö
Turku Energia
Tuuloksen Sähkö
Utajärven Valo
Uudenkirkon Sähkö (uusi)
Vainion Seudun Sähkö
Valo Vesilahti
Vanajan Sähkö
Varsinais-Suomen Sähkö
Vatajankosken Sähkö (vanha)
Viipurin Ympäristön Sähkö
Vörå Elektricitetsverk
Ylikulman Sähkö
Ylistaron Sähkö
Ypäjän Sähkö
Åbo Skärgårds Elektricets
Ålands Kraftverks
Äyräpään Sähkö



F. RAKENTAMINEN
CONSTRUCTION

Betoni ja Puurakennus
Evälahti, Rakennusliike
Hanka, Sementtivalimo
Helsingfors Cementgjuteri
Hirvineva
Hämeen Vesijohtoliike
Hämeenlinnan Sato
Imatran Kattohuolto
Jake, Sähkötoimisto
Kauklahden Lämpöasennus
Keski-Suomen Maarakentajat
Lemminkäinen
Lohjan Säästörakentajat
Loimaan Betoni (Loimaan Kattotiili- ja Sementtivalimo)
Louhintapojat
Maalausliike Teoma
Mariehamns Byggcompany
Massalattia
Nedervetil Gräv
Oitin Ärrä
Peruskiila
Perusyhtymä (nyk. YIT)
Polar-Rakennus
Radiator (vanha)
Raivaus- ja Maansiirto
Ranne, Niilo, Rakennusliike
Rakennusvoima
Rokkalan Sementtivalimo
Savon Vesi- ja Lämpöjohtoliike
Subeka
Suojarakenne
Suomen Hissi ja Lämpöjohto
Suomen Rakennus
Suomen Sähkötyö
Suominen, Arvo, Sementtivalimo
Taimin, N. W., Maalausliike
Tekno, Rakennus
Teoma, Maalausliike
Turengin Kaivin
Turun Maankaivu ja Kuljetus
Turun Sementtivalimo
Vaasan Radiator
Vaasan Rautabetoni
Vesto
Vantti
Wetek
Wilekotrading, Asfaltti
Vihanta & Kumpp., Rakennusmaalaamo
Vägbyggnads



X. TOIMIALASTA EI TOIS­TAISEKSI VARMAA TIETOA
SOFAR UNKNOWN

Ahonen
Karjalan Nahka- ja Liha
Mineralkompaniet
Rantasalmen Asennus



Linkki LISTAAN 2 (PALVELUT) >

PÖRSSITIETO  Tämän sivun osoite on: www.porssitieto.fi/osake/list_toimiala.html